ФОТО | Како настанал Нетфликс и кој е мистериозниот сопственик?

5 mins read

„Нетфликс“ е гостин веќе во повеќето домови. Стримиг платформата го освои светот со услугите и содржина што ја нуди. Еве како настанала и кој ја основал.

Кој е сопственик на Нетфликс?

„Нетфликс“ е јавна компанија котирана на берзата Насдак, и како таква е во сопственост на повеќе луѓе. Речиси четири од пет од акциите на компанијата (78 отсто) се во сопственост на институции. Најголемиот холдинг припаѓа на групацијата „Вангард“, компанија за заеднички фондови со седиште во Пенсилванија, пишува „The Sun“.

Трите најголеми индивидуални сопственици на акции се ко-основачот Рид Хестингс, поранешниот главен директор за производи Нил Хант и сегашниот главен директор за содржина Тед Сарандос.

Рид, Нил, Тед, Фото: EPA/ETIENNE LAURENT

Кој и кога го основа Нетфликс?

„Нетфликс“ е основан во 1997 година од Рид Хестингс и Марк Рендолф во Скотс Вали, Калифорнија. Компанијата започнала со нудење услуги за изнајмување ДВД и Blu Ray, испраќајќи им дискети на клиентите по пошта за месечна претплата.

Во текот на изминатата деценија стана најголемата компанија за стриминг во светот базирана на претплата, заработувајќи околу 2 милијарди долари годишно.

Зошто Рид Хестингс и Марк Рендолф го создадоа Нетфликс?

Како што вели приказната, на Хестингс му дошла идеја за „Нетфликс“ откако платил задоцнета такса од 40 долари за изнајменото видео што го изгубил во 1997 година. Тогашниот 36-годишник одлучил дека подобар модел за изнајмување ќе биде месечна претплата како во теретана.

Рид Хестингс, Фото: EPA/BERND VON JUTRCZENKA

„Доцнев многу со „Аполо 13“. Доцнев шест недели и на продавницата ѝ должев 40 долари. Ја изгубив касетата. Сето тоа беше моја вина. Не сакав да ѝ кажам на сопругата за тоа. Си реков: „Ќе го компромитирам интегритетот на мојот брак поради доцнење?“. Подоцна, на пат кон теретана, сфатив дека имаат многу подобар бизнис модел. Можеш да плаќаш 30 или 40 долари месечно и да вежбаш колку што сакаш“, изјави тој за „Њујорк Тајмс“ во 2006 година.

Хестингс се здружил со серискиот претприемач Рендолф за да го основа „Нетфликс“ подоцна истата година, а остатокот е историја.

Кој е Рид Хестингс?

Рид Хестингс е американски бизнисмен роден во Бостон во 1960 година. Неговиот татко, Вилмот Рид Хестингс, работел во Одделот за здравство, образование и благосостојба под претседателот Ричард Никсон.

По средното училиште, Хестингс поминал една година продавајќи правосмукалки од врата до врата пред да се приклучи на колеџот „Боудоин“. Дипломирал со диплома по математика, која ја сметал за „убава и привлечна“.

За време на студиите, Хестингс се приклучил на Маринскиот корпус, поминувајќи ги летата со маринците, пред подоцна да продолжи со службата во Мировниот корпус „од комбинација на услуга и авантура“. Хејстингс потоа се стекнал со место на престижниот универзитет „Стенфорд“, каде што дипломирал во 1988 година со магистерски студии по компјутерски науки. Хејстингс останал во Калифорнија, започнувајќи голем број стартапи од Силиконската долина пред да го основа „Нетфликс“ во 1997 година.

Својот приватен живот го држи подалеку од очите на јавноста, но познато е дека живее со сопругата Патриша Ен, со која има две деца, во Санта Круз, Калифорнија.

Тој донира значителни суми од своето богатство за општествени цели, вклучително и на институции посветени на високото образование на афроамерикански студенти.

Која е платата и нето вредноста на Рид Хестингс?

Нето богатство на Хестингс се проценува на 5,5 милијарди долари, според „Форбс“, а најголемиот дел од овие пари е врзан во неговите акции на „Нетфликс“.

Се верува дека неговата плата е околу 600.000 долари, иако оваа бројка е дополнета со огромни годишни бонуси. Според „Холивуд Репортер“, годишниот пакет за компензација на Хестингс надминал 34 милиони долари во 2020 година, од 31,5 милиони долари една година порано и 40,8 милиони во 2021.

Рид Хестингс, Фото: EPA/Britta Pedersen

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарски новинар казнет за лиферување лажна вест за Мариупол со која ја вознемири јавноста

Следно

ВИДЕО | Дувњак: Извештајот на Стејт департментот е огледало на она што ни се случува, без разлика дали ни се допаѓа или не

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian