Згрижувањето и воспитанието на децата во градинките е на прво место и во услови на штрајк, велат од МТСП

1 min read

Од вкупно 75 јавни установи за згрижување и воспитание на деца од предучилишна возраст, во 25 предучилишни установи за деца денеска воопшто не се штрајкува. Додека пак, во 50 предучилишни установи штрајкуваат само дел од вработените. Односно, во штрајк се околу 45 проценти од вкупниот број на вработени од установите каде што се штрајкува, информираа денеска од Министерството за труд и социјална политика.

Оттаму истакнаа дека согласно податоците на Министерството кои се ажурираат на дневна основа, се бележи пораст од 30 проценти на згрижени деца во градинките за разлика од вчерашниот ден.

Министерството за труд и социјална политика наведе дека до инспекциската служба досега не е пристигната никаква поплака од страна на штрајкувачките одбори за попречувањето во одвивање на штрајкот во предучилишните установи.

Владата и Министерството за труд и социјална политика остануваат на ставот дека социјалниот дијалог мора да продолжи се до изнаоѓање на заедничко соодветно решение, ставајќи ги интересите на децата на прво место, со цел да не се наруши згрижувачко – воспитниот процес

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Поранешна мисица шокираше со изјавата: Не сакам да имам деца, бременоста ќе ми го уништи телото

Следно

Институт за светска економија: Наглиот прекин на испораките на гас од Русија ќе предизвика рецесија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian