Би-Би-Си: Масакрот на железничката станица во Краматорск е изведен со забранети касетни бомби

1 min read

Би-Би-Си тврди дека постојат докази дека масакрот на железничката станица во Краматорск бил изведен со касетни бомби, чија употреба е забранета со меѓународното право.

Касетните бомби, всушност, содржат голем број помали бомби што се распрснуваат пред ударот и експлодираат во поширока област. Повеќе од 50 цивили загинаа во нападот на железничката станица, која беше преполна во моментот на експлозијата.

Новинарите на Би-Би-Си по нападот ја посетија железничката станица во Краматорск и пронајдоа мали кратери на земјата кои се конзистентни со боевата глава која содржи касетна муниција.

Имено, повеќекратните експлозии на касетната муниција вообичаено расфрлаат фрагменти на поширок простор околу местото на ударот на проектилот, оставајќи зад себе карактеристични мали кратери.

На местото на нападот беа пронајдени остатоци од ракетата „Точка-У“ од советската ера. Станува збор за балистичка ракета со краток дострел, која може да носи касетна боева глава која содржи 50 помали бомби, наведува Би-Би-Си.

Експертите наведуваат дека малите кратери на станицата се во согласност со касетната муниција.

-Кратерите се сосема конзистентни со муницијата како GN24, касетна муниција од советската ера која може да се смести во боева глава од проектилите „Точка“, изјави Сидарт Каусал, експерт за ракети во британскиот Кралски институт за одбранбени прашања.

kurir.mk

Претходно

Уапсен првоосомничениот за убиството на Тот

Следно

Од денес влез во Бугарија без ковид-сертификати

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian