Земјотрес на албанско-македонската граница

1 min read

Земјотрес вечерва е почувствуван во близина на албанско-македонската граница, покажуваат податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Потресот со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала се случи во 23 часот и 5 минути, а епицентарот бил на 13 км источно од Поградец, во близина на границата со Македонија.

Според објавите на социјалните мрежи, земјотресот е почувствуван и во Охрид и околината.

Земјотрес со слична јачина минатата недела беше регистриран и во граничниот реон кај Дебар.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, Реал се „врати од мртвите“ против Челси!

Следно

Србија инвестира во армијата: Какво оружје купи Белград од Истокот и од Западот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian