Украинската пратеничка Климпуш на Твитер: Русија употреби хемиско оружје во Мариупол

1 min read

Претседателката на парламентарната комисија за интеграција на Украина во Европската Унија, Ивана Климпуш, напиша на Твитер дека руските сили денеска употребиле „непозната супстанција“ во Мариупол. Се тврди дека „најверојатно е хемиско оружје“.

„Супстанцијата беше дистрибуирана со дрон, а жртвите имаат отежнато дишење и вестибулоцеребеларна атаксија“, пишува Киев индепендент, повикувајќи се на извори од батаљонот Азов во Мариупол.

Се додава дека ова би можело да биде прва позната употреба на хемиско оружје во Украина, од страна на руските сили.

kurir.mk

Претходно

Владата ќе расправа за укинување на маските во затворен простор

Следно

Бугарските социјалисти бараат враќање на гласачките ливчиња на изборите наместо машинско гласање

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian