Руската армија во Украина загуби 157 авиони, 140 хеликоптери и 124 дронови

1 min read

Од почетокот на војната против Украина, руската армија загуби 157 авиони, 140 хеликоптери и 124 беспилотни летала, соопшти украинскиот Генералштаб.

Според Генералштабот, како што пренесува Украинска правда, руската војска досега во Украина загубила околу 19.600 луше, 732 тенкови, 1946 оклопни борбени возила, 349 артилериски системи и 111 повеќекратни ракетни фрлачи.

Исто така, уништени се 63 системи за противвоздушна одбрана, 157 авиони – 157 единици, 140 хеликоптери, 1.406 автомобили, седум бродови, 76 резервоари за гориво, 124 оперативно-тактички беспилотни летала, 25 единици специјална опрема и четири лансери на балистички ракети со краток дострел. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Ставот на Софија околу С. Македонија не е променет, велат од бугарското МНР

Следно

Пријавен случај за повреден скопјанец при работа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian