Џонсон ја прифаќа казната на полицијата за кршење на карантинот

1 min read

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека ја прифаќа казната на полицијата за кршење на правилата за карантин во 2020 година и оти го разбира гневот на јавноста, но повтори дека тогаш не мислел дека го прекршил законот.

– Морам да кажам, искрено, тогаш не ми падна на памет дека можеби во прашање е кршење на правилата. Но, се разбира, полицијата утврди поинаку и јас целосно го почитувам исходот од нивната истрага, изјави Џонсон за Би-Би-Си.

Кабинетот на Борис Џонсон потврди дека премиерот на Велика Британија ќе биде казнет поради кршење на анти-ковид мерките и организирање забави во владините канцеларии за време на строгите ограничувања, а ќе биде казнет и министерот за финансии Риши Сунак. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Хороскопски знаци со психологија „земи или остави“

Следно

Ужасно насилство во Србија: Осмоодделенец расечен со нож на час по физичко

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian