Интересна оптичка илузија открива дали имате проблеми со видот: Можете ли да прочитате што пишува на сликата?

1 min read

На социјалните мрежи во последната недела се прошири интересна оптичка илузија која наводно може да ја одгатне само еден процент од луѓето…

Во објавата @HecticNick покажува необичен натпис и објаснува како повеќето луѓе нема да успеат да прочитаат што пишува, но набрзо открива и мал трик: доколку не успевате од прва да прочитате што пишува, затворете ги очите речиси 90 проценти (гледајте буквално преку трепките), односно вашите очи нека бидат отворени минимално и обидете се повторно.

Фото: Принтскрин/ТикТок

 

Оваа оптичка илузија наводно покажува кој има проблем со видот, па доколку не успеавте да ја прочитате од прва, закажете контролен преглед кај вашиот очен лекар.

Сепак, за илузијата да е соодветно прикажана и ефективна, потребен е поголем екран од екраните на мобилните телефони.

@hecticnick Can you read this on your first try? 🤔 #fyp #illusion #opticalillusion ♬ SAD GIRLZ LUV MONEY – Remix – Amaarae & Kali Uchis

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ужасно насилство во Србија: Осмоодделенец расечен со нож на час по физичко

Следно

Исповед на очевидец во Њујорк: На подот имаше многу крв, луѓето се газеа едни со други

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian