ФОТО+ВИДЕО | Од љубов на прв поглед до убиство: Љубовната приказна на Цеца и Аркан

11 mins read

Љубовта на Цеца и Аркан, прекината на трагичен начин, сè уште е една од најпознатите на овие простори. Полна со интриги и судбински пресврти, исчитајте ја приказната на српската мајка и командантот.

Љубов на прв поглед

„Бев во Германија и купив „Плејбој“ на бензинската пумпа, каде го видов човекот на мојот живот. Наидов на интервју со Жељко Ражнатовиќ. Не разбрав што пишува, само зјапав во неговата фотографија бидејќи многу ми се допадна. Тој беше најмажествениот и најзгодниот маж што сум го видела во животот. Помислев: „Значи тоа е Аркан!“ Единственото нешто на кое размислував е како би сакала да сум жена на таков маж“, изјави Цеца во една прилика.

Судбоносниот момент меѓу Цеца и Аркан се случил на 2 ноември 1993 година во хотелот „Интерконтинентал“, каде веднаш му паднала во очи.

Facebook
Фото: Facebook

Ги споил Оливер Мандиќ, кој ги ангажирал Цеца и Џеј да пеат на прославата на Српската доброволна гарда на 11 октомври 1993 година. Како што самата кажа, една од најголемите балкански ѕвезди денеска била нервозна пред да се сретне со Ражнатовиќ.

„Потоа дојде поканата од менаџерот Бане Стојановиќ да се појави во Ердут заедно со Џеј и Оливер Мандиќ. За време на емисијата седевме на страна и чекавме да започне. Го гледав, застаната стотина метри подалеку. Застанав до еден генерал и коментирав: „Ух, какво маче! Кој е овој човек? Како изгледа! „Човекот за малку ќе се шлогираше. „Дали си нормална? Тоа е командантот. „Кога Оливер не запозна, Жељко рече: „Дали си ѕвездата што редовно ја шишам? „Бев истрауматизирана, исплашена. Се збунив“, изјави Цеца.

Како што своевремено пишуваа српските медиуми, Жељко морал прво да утврди дали се точни естрадните трачови дека Цеца користела недозволени супстанци, па, според непотврдени извори, кога ја видел прво рекол „Сега засукај го ракавот“.

Цеца малку по малку успеала да му влезе под кожа и да го освои, па тој реши да ѝ се препушти на оваа љубов.

Фото: Facebook

Развод по 13 години брак и почеток на животот со Цеца

„Никогаш не сум бил женкар и не сум имал љубовни врски, а 13 години брак не се случило ништо што би предизвикало сомнеж. Тогаш се заљубив во Цеца и така ѝ кажав на Наталија. Тоа се случи постепено – Цеца отворено ми зборуваше за нејзината љубов и јас ја прифатив“, призна во една прилика Аркан.

По разводот Наталија се иселила од куќата на Љутиче Богдана, а Жељко ѝ ги спакувал и пратил сите работи. Во моментот кога младата пејачка се вселила во куќата, таа била целосно празна, а парот почнал да живее во нов простор кој го украсил по нивен вкус.

„Им кажав дека ќе се омажам за Жељко. Мама рече: „За Шашиќ? Прекрасно. Тој е одлично момче“. Тато не се вмеша. Само ме погледна и ми рече: „А, Шашиќ?“ А јас им реков: „Што, Шашиќ? Се мажам за Жељко Ражнатовиќ Аркан!„Луѓе ќе паднеа. Можеби слушнале нешто порано, но се надеваа дека ќе ми помине. Тогаш татко ми стана сериозен: „Ако го направиш тоа, ќе се откажам од тебе!“ Знаев дека само ме плаши. „Сите можете да се убиете, ќе се омажам за него затоа што го обожавам“, им реков. А, кога Жељко дојде кај нас за прв пат, сè функционираше по рецепт“, изјави еднаш пејачката.

Свадбата на деценијата

Нивната тајна љубов и венчавка ја објави Милован Илиќ Минимакс во емисијата „Максовизија“. Во првата минута од новата 1995 година тој објави дека венчавката е закажана за 19 февруари и дека тоа ќе биде свадба на деценијата.

Бидејќи зад себе имал два брака и бил 21 година постар од Цеца, која тогаш имала 22 години, Аркан пред венчавката морал да го добие црковниот благослов за брак. Тој го добил благословот, а свадбата одржана на 19 февруари ја следеле 36 српски и странски медиуми, меѓу кои и „Њујорк тајмс“.

Колоната сватови која од Белград тргнала кон Житораѓа ја сочинуваале 56 џипови, предводени од јагуар на кој наместо регистарски таблички имало натпис „Цеца и Жељко“.

Аркан носел црногорска носија, а на градите имал синџир дукати, а невестата го пречекала во елек и кошула. Тие се венчале во црквата Свети Архангел Гаврил, Цеца со венчаница со 12-метарски тантела шлеп, додека Аркан бил во офицерска униформа на српската војска и носел меч околу појасот.

Граѓанската венчавка на која присуствуваа околу 500 гости била извршена во свечената сала на хотелот „Интерконтинентал“.

Кумови на Аркан и Цеца биле Борислав Пелевиќ, генерал на СДГ и новинарка Маја Павиќ (убиена пред „Клубот на писателите“ на 15 февруари 1997 година во мафијашка пресметка кога беше убиено нејзиното момче Радован Чалдовиќ Ќента).

Фото: Profimedia

„Жељко мораше да оди на фронт. Ме остави сама. Ден и ноќ гледав телевизија, слушав радио, менував канали за да слушнам нешто за него. Не спиев до зори, чекав да ми се јави кога ќе заврши акцијата. И така од мај до септември го чекав“, изјави тогаш Цеца.

Кога се вратил од војната, тие повеќе не се разделиле, а потоа следуваше бременоста на Цеца, а раѓањето на децата повторно го објави „Минимакс“. Цеца на 10 декември 1996 година со царски рез го роди синот Вељко, а две години подоцна, на 25 мај 1998 година, се роди ќерката Анастасија.

Растот на популарност, озборувањата и љубовта која совладува сè

Кариерата на Цечина од бракот со Аркан доживеа вртоглав подем. За време на бракот не ја запоставила својата професија, редела хит по хит и објавила голем број успешни албуми – „Ja još spavam u tvojoj majici“, „Fatalna ljubav“, „Emotivna luda“ i „Maskarada“ и секој попопуларен и послушан од претходниот.

Сите зборувале за нивниот брак, а двајцата блескале од среќа секогаш кога ќе се појавувале во јавност. Цеца во една прилика откри и како се викаат кога се сами и колку се чувствува безбедно покрај Аркан.

„Јас го викав Буцко, тој ме викаше Цецко. Ми ја понуди сигурноста што ја сакаат жените. Се фалеше дека го фатив на бонбони, дека сум му купувала чоколадо. Не, Аркан ми купуваше чоколадо. Запознав сосема поинакво суштество отколку што го замислував. Прва го бакнав! Аркан е строг, но само кон војската. Тој е сосема поинаков човек во приватниот живот, тој е добар човек“, изјави Цеца.

Фото: Инстаграм

Меѓутоа, озборувањата им ја нарушиле идилата, па Цеца во една прилика изнервирана од приказните дека Аркан ја тепа, ги демантираше овие тврдења.

„Се омажив за вистински херој, а тие не креваат рака на жените. На крајот на краиштата, Цеца Ражнатовиќ пее многу подобро од Цеца Величковиќ“, изјави тогаш пејачката.

Со 2000-тата година и влегувањето во новиот милениум, Цеца го издава албумот „Ceca 2000“ со досега невидена кампања за кој било проект на јавната сцена на нашите простори наречен „Ceca za novi milenijum“.

Непосредно пред дочекот на Новата 2000 година, таа направила гламурозна промоција во хотелот „Интерконтинентал“, каде се појавиле сите најзначајни личности од тогашната политичка и музичка сцена.

Фото: Facebook

Крај на големата љубов – убиството на Аркан и повлекувањето на Цеца од сцената

На истото место каде што ја одржа долго раскажуваната промоција, Аркан беше убиен на 15 јануари 2000 година, а Цеца беше оддалечена само педесетина метри од него. Тие двајца влегле во „Интерконтинентал“, а Цеца го оставила и се упатила кон нивниот бутик.

„Кога се слушна пукањето, веднаш ми помина низ глава: „Кој толку го изнервира?“ Затоа што тој беше бесмртен за мене. Го оставив насмеан, шегувајќи се со моите пријатели. Но, кога веќе не го слушнав неговиот глас, станав свесна дека се случило најлошото. Истрчав, го собрав со помош на сестра ми Лидија и Ѕвонко кој го пукаше во убиецот и го ставив во автомобилот. Се обидов да го спасам, но кога ги видов неговите рани, знаев дека е готово. „Два куршуми во задниот дел од главата и еден во слепоочницата“, се сеќава таа во едно интервју.

Вдовицата на Аркан доби три илјади телеграми со сочувство, како од неговите пријатели и познаници, така и од обожавателите. Дури четири илјади луѓе дошле во нивниот семеен дом да изразат сочувство.

Цеца по убиството целосно се повлече од јавниот живот и не се огласуваше во медиумите.

Фото: Профимедиа

Враќање на сцената

Првото јавно појавување на Цеца било на судењето на убијците на Жељко, а враќањето на сцената, на радост на нејзините обожаватели, се случи истата година, со албумот „Decenija“.

Ден по нејзиниот 29-ти роденден, на 15 јуни 2002 година, таа одржа концерт на Маракана, на кој присуствуваа 80.000 луѓе, како што пишува „Ало.рс“.

Спектаклот се емитувал на телевизија „Пинк“, а на сцената за првпат се појавија нејзините деца Анастасија и Вељко, што предизвика еуфорија кај нејзините обожаватели, а медиумите пишуваа за „враќањето на Цеца Национал“.

ФОТО | „Од цвеќиња до шлаканица“: Љубовната приказна на Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најдобрите македонски фудбалерки поразени и од Луксембург

Следно

Спасовски: МВР за случајот со Тот дозна кога тој веќе беше во болница, претходно никој не пријавил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian