Една од најдобрите тенисерки на сите времиња ја заврши кариерата

1 min read

Најдобрата белгиска тенисерка на сите времиња, 38-годишната Ким Клајстерс, во вторникот објави дека повеќе нема да се натпреварува на професионални турнири, откако последните две години неуспешно се обидуваше да се врати на светскиот тениски врв.

– Одлучив повеќе да не играм на официјални турнири. Им благодарам на сите што ме поддржуваа во последните две години – напиша Белгијката во својата објава на Инстаграм.

По третото и последно збогување од професионалното играње, Клајстерс ја заврши кариерата со четири Грен слем титули (УС Опен во 2005, 2009 и 2010 година и Австралија Опен во 2011 година), 41 освоен турнир и повеќе од 24 милиони американски долари заработени од турнирски награди.

Таа победи на 80 проценти од професионалните мечеви (523-131) и беше број еден во светот во четири наврати. За нејзините достигнувања, таа беше примена во Меѓународната тениска куќа на славните во 2017 година.

Последниот меч го одигра на 7 октомври минатата година во Индијан Велс, каде во првото коло беше поразена од Катерина Синијакова (Чешка).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Макрон: Путин одлучи да не запира

Следно

Хороскопски знаци со психологија „земи или остави“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian