Бразилските весници ја „погребаа“ кралицата Елизабета, па се вадеа на „техничка грешка“

1 min read

Бразилските весници вчера по грешка објавија дека починала кралицата Елизабета Втора.

Фолха де Сао Паоло погрешно ја објави смртта на британскиот монарх на својата веб-страница во понеделникот околу пладне, информирајќи ги милиони јужноамерикански читатели дека кралицата починала „како резултат на XXXXXXXX“ на возраст од „ХХ“.

– Елизабета ќе остане запишана во историјата како британскиот суверен кој владеел најдолго – напишале во почит од 1.300 зборови на кралицата која, како што се испостави, се уште е жива.

Сфаќајќи ја грешката, ја избришале веста, велејќи дека се работи за „техничка грешка“.

– Во новинарството, нормална практика е да се подготвуваат стории за можни и/или веројатни ситуации, како што се смртта на светски лидери, познати личности и јавни личности. Фолха жали за грешката – се наведува во весникот.

kurir.mk

Претходно

ФОТО | Девојчето со црвеното палто во „Шиндлеровата листа“ сега им помага на украински бегалци

Следно

Албанија не стравува од вооружувањето на Србија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian