Аеродром домаќин на завршниот турнир во АБА2 – МЗТ цели кон елитното јадранско натпреварување

1 min read

Денеска во салата СЦ ,,Јане Сандански” се одржа прес-конференција во пресрет на утрешниот натпревар помеѓу КК „МЗТ Скопје Аеродром“ и црногорскиот ривал „Сутјеска“, што претставува важен натпревар за патот на МЗТ Скопје кон АБА1 лигата. 

Натпреварот ќе се одигра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток од 18:00 часот. Градоначалникот Тимчо Муцунски ги повика сите љубители на клубот и кошарката да дојдат на трибините и да ги бодрат играчите на патот кон АБА1. 

,,Огромно е задоволството да се биде организатор на завршниот турнир од АБА2, кој е одлична можност нашиот МЗТ Скопје како и општина Аеродром да се покажат како добри домаќини. Овој турнир е од хуманитарна природа, средствата од продадените билети ќе бидат наменети за фондацијата ‘Марко Божиновски’ која потоа ќе ги пренамени на тие што им се потребни. Очекувам одлична спортска атмосфера и полни трибини. Благодарност за помошта на Град Скопје и АБА 2-лига, која ни ја довери организацијата. Како човек кој израснал со МЗТ Скопје најискрено се надевам на финале во недела и пласман на нашиот клуб во АБА 1“, изјави градоначалникот Муцунски. 

„МЗТ Скопје Аеродром“ изминатиот период покажа одлични резултати, а нашите кошаркари интензивно се подготвуваа за повторно враќање на врвот.
 

skopjeinfo.mk

Претходно

Ковид состојба: 150 нови случаи и четири починати

Следно

Софија и Атина расправаат како да ја споделат одговорноста за заедничките реактори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian