Расте бројот на повратници во Украина

1 min read

Од почетокот на војната во Украина во Полска влегле 2.675.000 лица, соопшти денеска Полската погранична стража.

Бројот луѓе што ја минуваат границата со Полска последните седмици значително опадна, додека расте бројот на оние што се враќаат во Украина.

Во текот на вчерашниот ден во Полска влегле 28.500 лица, два отсто помалку споредбено со саботата. Тоа е значително помалку од рекордот поставен на 6 март кога границата ја минаа 142.300 бегалци од Украина.

kurir.mk

Претходно

Првата дама на Украина си ја отвори душата за „Вог“: Тогаш последен пат го видов сопругот…

Следно

Стефковски: Градиме нов мултифункционален парк на 2000 метри квадратни

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian