Кадиров вели дека Русија има за цел да го заземе Киев

1 min read

Претседателот на руската република Чеченија, Рамзан Кадиров, изјави дека офанзивата во Украина нема да се спроведува само во Мариупол, туку и во главниот град Киев како и во другите украински градови.

Во видео-пораката објавена рано изутринава преку платформата „Телеграм“ тој вели дека „целосно ќе ги ослободи (источните региони Луганск и Доњецк“)…а потоа ќе ги преземе Киев и сите други градови“.

„Ве уверувам дека нема да има ниту еден чекор назад“, вели Кадиров.

Неговата изјава доаѓа во мигови кога конфликтот во Украина се преместува на исток каде украинските сили се утврдени и добро подготвени за борба.

Руските власти соопштија дека нивните сили ќе се фокусираат кон „целосно ослободување“ на Донбас, притоа алудирајжи на Луганск и Доњецк.

kurir.mk

Претходно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево и свежо со мала до умерена локална облачност

Следно

Пролетта носи проблеми: Ветерот не е добар за срцевите болни, дождот фрла во депресија!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian