Телефонски разговор Зеленски – Шолц

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потврди дека имал телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц околу можноста за воведување дополнителни санкции против Русија.

Тој додаде дека за време на разговорот се осврнале и на новата одбранбена и финансиска поддршка за Украина.

Во соопштението се наведува дека Зеленски одржал конференциска врска со украински официјални претставници, на која биле разработени предлозите на Киев за шестиот пакет санкции на Европската унија против Москва.

kurir.mk

Претходно

Без мост Македонците од Гора се изолирани, МАЕИ апелира да се реконструира

Следно

Топ Чанел ги шокираше Албанците: Принцот Лека Зогу можен иден претседател

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian