Папата повика на велигденско примирје во Украина

1 min read

Папата Франциск денеска повика на велигденско примирје во Украина, што ќе доведе до преговори и конечен мир.

– Положете го оружјето, истакна поглаварот на Римокатоличката црква на крајот од литургијата што ја одржа пред десетици илјади луѓе собрани на плоштадот „Свети Петар“.

– Нека започне велигденското примирје. Но, не за повторно вооружување и продолжување на борбите, туку за започнување на примирје и постигнување мир во вистински преговори, нагласи папата Франциск.

kurir.mk

Претходно

Партиите за штрајкот на просветните работници

Следно

ФФМ: Суспендирани судиите кои го водеа натпреварот помеѓу Гостивар и Вардар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian