ФОТО+ВИДЕО: Шест кинески товарни авиони слетаа во Србија, Вучиќ молчи за набавката на ракетите од Кина

5 mins read

Во петокот навечер шест товарни авиони Y-20 на Военото воздухопловство на Ослободителната народна армија (ПЛААФ) на Кина се забележани како се упатуваат кон запад преку турскиот воздушен простор кон Србија.

-Секако, различните апликации покажаа други Y-20 долж истата рута на летот, распоредени на околу 100 километри оддалеченост од Истанбул сè до речиси грузиската граница. Ова беше уникатно дотолку повеќе што се случи беше во раните часови и со толку многу Y-20 заедно, сите користејќи MLAT (мултилатерација). Со оглед на тоа што беше кажано дека се работи за закажана испорака на оружје, ова има смисла. Слични испораки на НАТО до Полска или Украина со воен транспорт користеа MLAT и порано“, објави порталот The Drive.

Кинеските товарни авиони слетаа на меѓународниот аеродром „Никола Тесла“ во главниот град на Белград, при што набљудувачите на авионите ги фатија нивните кинески ознаки на последниот пристап и на асфалтот. Набљудувачите забележаа дека барем на некои од авионите им биле отстранети капаците на плевата и противмерките од пламен. Изгледа дека тие можеби биле опремени со живи контрамерки, кои би биле очекувани за некаква потенцијална закана. Каква закана би била не е јасно.

Вкупно шест авиони Y-20 на Кинеската Ослободителна Народна Војска (PLAAF) слетаа на аеродромот Никола Тесла во Србија на 9 април, наводно испорачајќи го системот за ракетна одбрана земја-воздух ФК-3 на Србија, oбјави Defbrief.

Иако сè уште не е официјално потврдено дека Србија ја доби извозната варијанта на кинескиот систем HQ-22 со среден дострел, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави за новинарите дека „новите системи на оружје, кои ќе бидат гордост на српските вооружени сили“, ќе бидат претставени следната недела.

Зборувајќи со новинарите на 9 април при присуството на големата вежба Огнен штит 2022, која се одржа на полигонот Пасуљанске ливаде, Вучиќ одби да потврди дека ФК-3 бил испорачан со летовите Y-20, со што Србија ќе стане прв познат европски оператор на системот.

ФК-3 е малку намалена варијанта на HQ-22, која стапи во служба во Народноослободителната армија во 2017 година. Ракетите HQ-22 можат да нападнат цели на надморска височина до 27 км и да имаат наведен дострел до 170 км. Водени од полуактивен радар, проектилите се дизајнирани за балистички и крстаречки ракети, како и за авиони, хеликоптери и беспилотни летала.

Поклопувајќи се со чудното пристигнување на шест Y-20 во Србија, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг рече дека кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји му рекол на својот српски колега Никола Селаковиќ во телефонски разговор дека Кина „цврсто ќе ја поддржи Србија во заштитата на суверенитетот, територијалниот интегритет и националното достоинство и во водењето независна надворешна политика“.

 

„Кина цврсто ја поддржува Србија во донесувањето одлуки врз основа на основните интереси на земјата и нацијата. Ние се спротивставуваме на надворешните сили кои вршат политички притисок врз суверените земји и се спротивставуваме на принудувањето на другите земји да заземат страна“.

Српската нарачка на ФК-3 првпат беше откриена во 2019 година во годишниот извештај на српската државна компанија за оружје Југоимпорт СДПР. Покрај ракетниот одбранбен систем, набавките од Кина вклучуваат и вооружени дронови CH-92A, кои Србија ги доби од Кина во јуни 2020 година.

Србија ќе купува и француски авиони Рафал и турски беспилотни летала Бајрактар

Српскиот претседател Вучиќ на 9 април изјави дека е во преговори со Франција за купување на 12 нови борбени авиони Рафал, како и со друга земја за купување на 12 користени Рафали. Тој, исто така, понуди трета опција за решение за борбени авиони.

Вучиќ, исто така, им рече на новинарите дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го уверил дека Србија ќе може да купи вооружени беспилотни летала Бајрактар TB2.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Принцот Вилијам и Кејт ја одбиле свадбената покана од Бекамови

Следно

Џесика Симпсон ослабе 45 килограми: Конечно пролетните празници ги поминувам во бикини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian