ВИДЕО | Родители споделија трик: Како да се расправате пред децата без тие да знаат

2 mins read

Колку и да е хармонична вашата брачна и семејна атмосфера, родителството е тешко и полно со фрустрации. И да се обидувате будно да не се карате пред децата, некогаш тоа ќе се случи. Мора да се внимава да не се предизвика непотребна траума на децата. Тоа не значи дека секоја кавга ќе остави лузни кај децата, но некои граници мора да постојат.

Еден пар нашол генијален начин да ја продолжи расправијата во тишина – дури и во случаи кога детето во тој момент е во прегратките на еден од родителите. Да, сепак станува збор за вклучување на детето во целиот процес, но на начин што детето нема да го доживее, а можно е да му дадете до знаење на вашиот партнер дека работите сè уште не се измазнуваат меѓу вас.

Во вирално видео на „TikTok“, семејството Флуелен го сподели трикот со три милиони следбеници.

@fluellenfam Parenting hack 😆 #babybird #parentinghack #parentingtips #parenting ♬ abcdefu – GAYLE

Видеото започнува со татко кој држи дете во скут, тивко седи на подот во спалната соба. Текстот во видеото вели: „Кога сте лути еден на друг, но не сакате да се расправате пред децата“. Камерата, која веројатно ја држи мајката, покажува и мало девојче кое весело си игра, што јасно покажува дека со две деца во собата треба да се внимава на речникот и тонот. Меѓутоа, во овој случај таткото ги користел прстите на детето што го држел во скут. Внимателно го крена средниот прст на детето кон мајка си, додека детето има најнежниот израз на лицето.

И покрај слаткоста на бебето, оваа мајка ја добила пораката

Следбениците полудеа од ентузијазам по овој трик. „Бебето се смееше, не знаеше што се случува“, се насмеа еден. „Мојот сопруг секогаш го прави тоа“, сподели друга.Трета напиша: „Ова е дефинитивно нешто што јас и мојот сопруг би го направиле“.

Секако, имаше и такви кои не го ценат овој хумор. „Немој да го правиш тоа“, го искара едно лице.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Руските натпреварувачи со санкање смеат да настапуваат на меѓународните натпреварувања

Следно

Средба Ковачевски-Мицотакис: Економските релации на двете земји зајакнуваат и во време на криза

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian