Украински министер за здравство: 21 болница уништени досега во руската инвазија

1 min read

Повеќе од 20 украински болници се „целосно уништени“ поради руската инвазија на Украина, додека повеќе од 300 болници и други здравствени институции делумно се оштетени, рече министерот за здравство на таа држава.

Виктор Лиашко рече дека бројот на урнати објекти е 21.

Тоа значи дека болниците мора повторно да се изградат, додека пациентите кои ги користеле треба сега да бидат евакуирани.

kurir.mk

Претходно

МВР: Тројца го нападнале ракометарот Тот и му нанеле удари по главата

Следно

Младите во Скопје на мировен марш: Помислете на нас, за промена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian