Сирени за тревога денеска во Скопје – ова е е причината

1 min read

Припадници на Министерството за внатрешни работи и персоналот од Амбасадата на САД во Скопје денеска, во период од 9 до 12 часот ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација.

Од МВР информираат дека како дел од сценариото за вежбата ќе бидат користени сирени за тревога, кои ќе можат да ги чујат и граѓаните на Скопје.

Поради реализацијата на вежбата, ќе има и времено затворање на крстосницата во близина на Амбасадата, при што е возможен кус застој на сообраќајот.

Вежбата ќе се изведува во објектот на Амбасадата на САД.

– Целта на заедничката вежба е поефикасна координација меѓу МВР и Амбасадата на САД при преземање активности за справување со кризни ситуации, се наведува во соопштението на МВР.  

skopjeinfo.mk

Претходно

Ковачевски и Османи на Економскиот форум Делфи

Следно

ВИДЕО: Дончиќ го растури Портланд и заработи суспензија, Бруклин ја покажува силата пред плеј-офот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian