Околу 60 отсто од германските болници се уште ги одложуваат операциите поради Ковид

1 min read

Според Здружението  болнички лекари (ВЛК) закажаните операции во 60 отсто од болниците во Германија сe уште треба да се одложат поради пандемијата со коронавирусoт.

Претседателот на таа асоцијација, Мајкл Вебер, изјави за весникот Ноје Оснабрикер Цајтунг дека „во шест од 10 болници недостигот на медицински сестри е под минималната граница“.

Во три од 10 болници, пациентите мораа да бидат префрлени во други клиники, вклучително и од големи институции.

Според весникот, анкетата спроведена од ВЛК меѓу нејзините членови низ цела Германија покажала дека 20 отсто од болнички лекари веруваат дека итната помош е загрозена.

Десет отсто од креветите во единиците за општа и интензивна нега се уште се со пациенти со инфекција со Ковид-19. Со оглед на тензичната ситуација, ВЛК остро ја критикуваше политиката за коронавирусот усвоена од федералните и државните влади.

„Пандемијата се уште не е завршена, а зголемениот политички спор ја загрозува здравствената состојба“, рече Вебер за весникот.

kurir.mk

Претходно

Средба Ковачевски-Мицотакис: Економските релации на двете земји зајакнуваат и во време на криза

Следно

Телма: Смртта на ракометарот Денис Тот сепак е резултат на насилство – две лица се приведени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian