Иранскиот претседател: Иран нема да се откаже од „нуклеарните права“

1 min read

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска нагласи дека Техеран нема да се откаже од своето право да развива сопствена нуклеарна индустрија за мирољубиви цели и дека сите страни кои сакаат да го обноват нуклеарниот договор од 2015 година треба да го почитуваат тоа.

Индиректните преговори меѓу Иран и САД во Виена заглавија по единаесет месеци, бидејќи двете страни тврдат дека Техеран и Вашингтон мора да донесат политички одлуки за да ги решат преостанатите прашања.

„Повеќе од сто пати, нашата порака од Техеран до Виена е дека нема да отстапиме од нуклеарните права на иранскиот народ… ниту еден милиметар“, изјави Раиси на Денот на нуклеарната технологија во Иран. Раиси го повтори ставот на Иран да ја користи нуклеарната програма исклучиво за мирољубиви цели.

САД размислуваат да ја отстранат иранската Револуционерна гарда од листата на странски терористички организации доколку Иран се обврзе да ги ограничи своите активности, изјавија ирански и западни извори.

Ирански дипломат изјави дека Техеран го отфрлил предлогот на САД за отстранување на гардата од списокот, но ги оставил на него бригадите за специјални операции Ал Кудс.

kurir.mk

Претходно

Лепа Лукиќ заврши на инфузија: Не ми е добро, болна сум

Следно

Сон го носи Тотенхем кон Лигата на шампионите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian