Груби од Тирана: Обединети, не поделени кон ЕУ

1 min read

По интензивната соработка меѓу нашите политички сили во рамките на Западен Балкан, единствена цел има да се отстранат дисонансите за неспорната цел кон патот или патеките кои ќе не водат до заедничката цел, интеграцијата во ЕУ и НАТО. Ова денеска го изјави првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби за време на својот говор на Конгресот на Социјалистичката Партија на Албанија, информира ГАЗЕТА.МК.

Мило ми е што не собравте сите во Тирана, од Скопје, Приштина, Прешево, Црна Гора, регионот и Европа.

Несомнено, надворешната политика, односите со Европа, безбедноста и меѓусебните односи на земјите од Југоисточна Европа, се акутни теми за кои со последните настани во Источна Европа треба да се мултиплицираат активностите и да се третираат овие прашања повнимателно од кога било„ рече Груби.

Претходно

Груби од Конгресот на СП: Колку подалеку е Брисел, толку е поблиску Москва

Следно

Груби: Во 2022 година се оспорува кој што бил во 1945 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian