ВИДЕО: Моментот фатен на камера, товарен авион се преполови при принудно слетување

1 min read

Товарен авион на ДХЛ се преполови при принудно слетување во Костарика, во несреќа што предизвика привремено затворање на меѓународниот аеродром во Сан Хозе.

Додека запираше на пистата, чад избиваше од жолтиот авион на германскиот логистички гигант, се излизга од пистата додека се вртеше и се преполови во предлот на задните тркала.

Двајцата членови на екипажот се „во добра состојба“, изјави шефот на пожарникарската служба на Костарика, Хектор Чавес.

Сепак, пилотите од Гватемала се испратени во болница на медицински преглед, соопшти Гвидо Васкез, портпарол на Црвениот крст.

Пилотот беше потресен, но и двајцата членови на екипажот беа свесни и „живо се сеќаваат на сè“, додаде Васкез.

Вчерашната несреќа се случила откако авионот Боинг-757, кој полетал од меѓународниот аеродром во Сан Хозе, морал да се врати 25 минути подоцна поради принудно слетување поради механичка дефект.

Екипажот ја предупреди контролата на летот за проблем со хидрауликата.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски на Делфи форумот ќе се сретне со Ескобар, Лајчак и Курти

Следно

Скопје се разбуди под „магла“ од загаден воздух

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian