Фетаи: Деталната истрага ќе ги покаже причините за смртта на Денис Тот, не бил под наркотици

2 mins read

Во потрага по одговори за ненадејната смрт од срцев удар на хрватскиот ракометар Денис Тот (27) кој играше за скопскиот клуб РК Бутел, хрватските медиуми го контактираа македонскиот амбасадор во Хрватска кој изрази уверување дека овој случај нема да биде турнат под тепих туку истрагата ќе ги утврди причините за смртта на спортистот.

-Задолжително ќе се спроведе детална истрага. Директорката на Клиничкиот центар вели дека нема траги на насилство, дека не е убиство. Бил реанимиран, но на крајот почина. Дошло до проблеми со срцето. Предаден е на обдукција, но детално ќе се соопшти што било. Она што е сигурно е дека не бил под наркотици, дека немал никави туѓи супстанци во телото, во крвта, рече амбасадорот на Северна Македонија во Загреб, Милаим Фетаи.

Телото на младиот ракометар од Ѓаково е предадено на обдукција која треба да ја покаже вистинската причината за срцевиот застој, по кој настапи смртта.

– Се надевам дека јасно ќе се знае причината и дека нема да излезе дека се работи за насилна смрт. Жал ми е поради младиот живот, жал ми е што вака заврши, но се уште не ја знаеме причината. Можеби вие имате повеќе информации од мене. Ние го знаеме она што е официјално, што велата од Клиничкиот центар и од МВР. Многу ми е жал поради сето ова. Хрватска и Северна Македонија со векови го градат своето пријателство и не би сакал да се случи ништо што тоа би го нарушило, вели амбасадарот за Вечерњи лист.

Инаку, вчераутро околу 4 часот скопската Итна помош примила повик од непознат број за интервенција врз млад човек пред популарната дискотека „Привилиџ“ во Градскиот парк. Кога неколку минути потоа пристигнала екипата на Итната помош го пронашла ракометарот помодрен во лицето, но без други траги на насилство, со многу ниска сатурација и слаб пулс. Наводно мирисал на алкохол. Тој бил реанимиран на самото место, а потоа транспортиран на Ургентниот центар каде почина денеска.

Семејството на младиот ракометар доаѓа во Скопје за да го преземе телото по завршувањето на обдукцискиот процес.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Мајка практикува продолжено доење: Мислењата се поделени

Следно

Канада воведува двегодишна забрана за странци да купуваат недвижен имот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian