СЗО се подготвува за можни „хемиски напади“ во Украина

1 min read

Директорот на Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге денеска изјави дека ова тело се подготвува за можни „хемиски напади“ во Украина.

– Со оглед на неизвесноста на моменталната ситуација, нема гаранција дека војната нема да се влоши, порача Клуге во изјавата испратена до новинарите од Лавов во Украина.

Тој истакна дека СЗО ги разгледува сите можни сценарија и подготвува одговор за различни ситуации кои би можеле да го погодат народот на Украина.

– Од континуирано лекување на масовни жртви, до хемиски напади, додаде Клуге, без да открие дополнителни детали

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Навивачка војна во Марсеј, тепачки меѓу фановите на Олимпик и ПАОК

Следно

Вработените во Град Скопје успешно ја завршија обуката по прва помош за работни организации

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian