МВР: 191 санкции за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (06.04.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 191 возач.

Од нив девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 81 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 110 надвор од населено место.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

kurir.mk

Претходно

ДНЕВЕН КОВИД БИЛАНС: 202 новозаразени и две починати лица

Следно

Отворена втората сензорна соба во општина Ѓорче Петров

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian