Бугарско-косовски бизнис форум во Софија

2 mins read

Министерот за иновации и раст на Бугарија Даниел Лорер разговараше со министерот за економија на Република Косово д-р Артане Ризваноли за зајакнување на соработката во секторот за информатичка и комуникациска технологија, како и размена на искуства и перспективи за зголемување на инвестициските капацитети на приватниот сектор во областа на иновациите меѓу двете земји, соопшти прес-центарот на бугарското Министерство за економија и развој.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на форумот присуствуваше и заменик министерката за иновации и раст Десислава Бонева, која го отвори Бугарско-косовскиот бизнис форум за иновации и технологија со учество на над 50 компании од двете земји. Даниел Лорер истакна дека технолошкиот сектор најпрогресивно се развива во Бугарија, земајќи го предвид трикратниот раст во последните години. Според него, информатичката технологија е важен дел од бугарската економија, а растот на овој сектор дава шанса да се развие сосема поинаква индустрија и високата технологија да влезе во сите други индустриски сектори. Според него, информатичката технологија е важен дел од бугарската економија, а растот на овој сектор дава шанса да се развие сосема поинаква индустрија и високата технологија да влезе во сите други индустриски сектори.

Артане Ризваноли, од своја страна, истакна дека Косово има значителен потенцијал и може да стане важен регионален деловен партнер на бугарските технолошки и иновациски компании, како и да обезбеди можности за нови деловни потфати.

На средбата, двајцата разговарале и за поддршката за старт-ап компании, трансфер на технологија и можности за креирање билатерални програми за промовирање на заеднички иновативни проекти.

Бугарско-косовски бизнис форум се одржа во Софија Технички парк Одржан Бугарско-косовски бизнис форум, фокусиран на средби меѓу претставници на над 50 компании од Бугарија и Косово од областа на иновациите и високата технологија.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Матичните лекари на протест пред Министерството за здравство

Следно

Дневен хороскоп за 7 април: Нови романтични планови со партнерот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian