Владата закажа седница, ќе се одлучува и за протоколот за згрижување и сместување на лица од Украина

1 min read

Владата денеска напладне ќе ја одржи редовната 36-та седница.

Според предложениот дневен ред, меѓудругото, на денешната седница ќе се разгледува Информација за усвојување на План – Протокол за прифаќање, згрижување и сместување, како и регулирање на статусот на лица кои од Украина ќе допатуваат во Република Северна Македонија како последица на воените дејствија и лица кои се затекнале на територија на Република Северна Македонија од 24 февруари 2022 година, а кои заради безбедносна состојба не се во можност да се вратат во Украина.

За разгледување, предложена е и Информација за Преглед на статусот на имплементација на Глобалниот Компакт за Миграција (ГКМ) во Република Северна Македонија.

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, пред министрите ќе се најде и Информација за мерење на квалитетот на работата на институциите согласно Методологијата за оценка на индекс на квалитет.

kurir.mk

Претходно

Најстудено и најмногу снег на Попова Шапка

Следно

Стејт департмент : САД ги поздравува изборните резултати, Србија се придружи на демократиите во светот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian