Словенија протера 33 руски дипломати

1 min read

Словенечката Влада денеска соопшти дека 33 руски дипломати се протерани откако во украинскиот град Буча беа пронајдени тела на убиени цивили, а Киев ги обвини руските сили за масакр.

Претходно, Министерството за надворешни работи соопшти дека го повикало рускиот амбасадор Тимур Ејвазов за да ја изрази „огорченоста на Словенија поради убиството на украинските цивили во Буча и другите градови ослободени од рускиот агресор” и да го информира дека бројот на руските дипломати во земјата ќе биде намален.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Агим Јонуз: Апасиев ги измеша работите, Левица е лицемерна за пописот

Следно

Кралицата Елизабета Втора постепено се повлекува од своите должности: Ја остава монархијата во други раце

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian