„Слободен печат“: Руската агресија ги менува сметките на Софија

2 mins read

Во најновиот број на весникот „Слободен печат“ читајте:

Хроника

Руската агресија ги менува сметките на Софија – Бугарија почна да трпи штета од ветото?

–  На бугарската влада ѝ одговара да го искористи моментот и евентуалното тргање на блокадата во јуни, пред домашната јавност да го претстави како „антируски“ политички чин, велат политички аналитичари.

Aпостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика – Црквата да им објасни на верниците како да се изјаснуваат
–  Што е што Ако МПЦ не успеала да им разјасни на своите членови што се христијани, а што православни, треба да поведе сметка како дејствуваат кај верниците. Попишувачите немаат право да им сугерираат на граѓаните како се чувствуваат, е ставот на Симовски.

 

Економија

Ќе се војува уште една битка за пензионерите – Партијата на пензионери бара законска минимална пензија

– Ќе се иницира законско решение според кое минималната пензија нема да биде под 70 отсто од минималната плата, а ќе се бараат и законски измени според кои просечната пензија ќе биде најмалку 60 отсто од просечната плата

 

Свет

Нова победа на популистичката Фидес на изборите во Унгарија – Ликувањето на Орбан се гледа од месечината

Избори во Србија – Вучиќ стигна до „ветените“ 60 отсто

 

Магазин

64-то доделување на наградите „Греми“ – Џон Батист со шест признанија, Оливија Родриго „откритие на годината“

– Домаќин на настанот беше комичарот Тревор Ноа, најголемите музички имиња се прошетаа на црвениот тепих, а најголем фаворит беше џез-музичарот Џон Батист со 11 номинации.

 

Скопје

– Јавно претпријатие Лајка се пофали – За три месеци вдомени 94 улични кучиња

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Лига Европа, Бабиќ: Подготвени сме за реваншот против Нексе

Следно

Уапсени две лица кои се однесувале агресивно кон полицајци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian