Пет македонски градови го победиле коронавирусот, немаат заразени лица

1 min read

Досега во земјата се направени вкупно 1.970.059 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.711, бројот на оздравени пациенти е 295.914, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.566.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143925, Активни 845

Куманово 16571, Активни 40

Битола 14875, Активни 171

Прилеп 14025, Активни 86

Тетово 13423, Активни 18

Кавадарци 10526, Активни 83

Велес 9691, Активни 26

Гостивар 9539, Активни 10

Охрид 8766, Активни 72

Струмица 8009, Активни 21

Штип 7981, Активни 17

Кичево 5573, Активни 30

Кочани 5056, Активни 16

Струга 4701, Активни 18

Гевгелија 4375, Активни 17

Неготино 3662, Активни 11

Ресен 2685, Активни 15

Свети Николе 2617, Активни 4

Радовиш 2516, Активни 8

Крива Паланка 2408, Активни 4

Делчево 1953, Активни 23

Дебар 1671, Активни 7

Берово 1638, Активни 2

Валандово 1477, Активни 3

Виница 1383, Активни 6

Пробиштип 1263, Активни 0

Богданци 1019, Активни 2

Кратово 961, Активни 3

Крушево 923, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 0

kurir.mk

Претходно

Грковска: „Една точка на услуги” – брза и ефикасна испорака на повеќе од 70 услуги за граѓаните

Следно

Приведен измамник од Скопје за доиздржување затворска казна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian