Вучиќ: Освоив 59,9 отсто од гласовите, Понош има 17,7 отсто

2 mins read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и се обрати на јавноста од изборниот штаб на СНС.

„Проценуваме дека на гласање излегле околу 3.840.000 луѓе, што е најголем број на луѓе во последно време. Освен непотребните тензии затоа што некој сакал да направи проблем, во суштина се помина во најдобар ред и мир. Кога некој носи безбедни списоци, не е ниту забрането, ниту нешто слично, како и за тоа кој оди кај болни луѓе, но тоа се ситници. Сакам да им честитам на сите политички конкуренти“, рече на почетокот Вучиќ и додаде:

„Србија ќе треба да одлучи како и на кој начин ќе функционира во иднина. Што се однесува до партијата што ја водам, не се сомневам дека ќе се разговара за сите политички фактори, бидејќи нè очекуваат тешки времиња. За оние на кои се им е лесно во кампањата, сигурно нема да има место во Владата. Тоа се однесува на Владата на Република Србија и градската власт“.

Тој ги објави и резултатите на СНС за парламентарните избори.

„Имаме попрецизни податоци и избори од Косово и Метохија, најголем дел имаме и од странство. Списокот Заедно можеме се освои 44% од гласовите, листата За обединета Србија 13,6, листата Ивица Дачиќ 11,4, Милош Јовановиќ 5,3, Мора 4,7 и 3,8 Заветници и Двери“, рече Вучиќ и се осврна на резултатите од претседателските избори.

„Во градот има многу помалку листи, но имаме нешто подобри резултати од парламентарните. Претседателските резултати се следни: Здравко Понос доби 17,7 отсто од гласовите, Милош Јовановиќ 5,9, Милица Ѓурѓевиќ 4,5 и 4,4 Бошко Обрадовиќ „Јас доби 59,9 отсто“, рече Вучиќ, заклучувајќи:

„Успеав да направам нешто што никому во Србија не му успеало. Јас сум единствениот кој победил двапати во првиот круг.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хаотично „Дерби Италија“: ВАР, пенал, па повторен пенал за прва победа на Интер во Торино по 10 години

Следно

ВИДЕО: Мајсторија на Педри во стилот на Меси за победа на Барселона

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian