РИК вечерва нема да ги објави првичните резултати по затворањето на гласачките места

1 min read

Републичката изборна комисија на Србија (РИК) вечерва не ја соопшти прелиминарната излезност на претседателските и предвремените парламентарни избори во Србија, на последната планирана прес-конференција одржана во собраниската зграда.

Од РИК вечерва соопштија дека првите прелиминарни резултати од изборите ќе бидат објавени дури утре. Ваквата одлука е невообичаена, имајќи предвид дека во 2020 година првите резултати беа објавени во 23 часот.

„Повеќето избирачки места се затворени. На гласачите им е дозволено да гласаат по 20 часот. Почнувајќи од овој изборен циклус, РИК дозволи следење на изборите на екраните, кои ќе бидат достапни за граѓаните“, соопшти РИК.

Оттаму додаваат дека конечниот одзив ќе се знае утре.

Дека се работи за малку невообичаена одлука, покажува и фактот што во 2020 година, истиот ден во 23 часот, РИК излезе со првични резултати. Вакво нешто не се случило од 2000 година.

Во меѓувреме, првите резултати се објавуваат во реално време на Јутуб.

Првите резултати требаше да пристигнат. Досега се обработени само околу 1 процент од избирачките места.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Турски државјанин под сомнителни околности починал во Скопје

Следно

Синот на Бекам ќе има строги правила на венчавката: Гостите без мобилните телефони!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian