МВР: Денеска 153 казни за брзо возење на територија на СВР Тетово

1 min read

На територијата на СВР Тетово денеска спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 153 возачи.

Од нив 32 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а девет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. При тоа 86 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 67 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

kurir.mk

Претходно

Нови 196 ковид случаи, 23 оздравени и еден починат

Следно

Излезноста на изборите во Србија до 14 часот е 30,4 отсто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian