Дендиас на пат кон Одеса

1 min read

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас е на пат кон Одеса, каде што ќе пренесе хуманитарна помош и ќе се сретне со претставници на грчката дијаспора, јави дописничката на МИА од Атина.

Од грчкото МНР соопштија дека целта на посетата, освен трансфер на помош, е „создавање на постојан механизам за дистрибуција на хуманитарна помош, средба со припадниците на грчката заедница, повторно отворање на Генералниот конзулат во градот и посета на места нераскинливо поврзани со грчката историја”.

Дендиас на „Твитер” објави дека пристигнал на аеродромот во Кишинев, а оттаму ќе ја помине границата Молдавија – Украина кон крајната дестинација Одеса.

Шефот на грчката дипломатија пред десетина дена изрази намера лично тој да ја предводи хуманитарната помош за украинскиот град Мариупол, додека пак портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција Александрос Папајоану на редовниот брифинг со новинарите во средата објасни дека предлогот на Дендиас е сѐ уште на маса, меѓутоа ќе се реализира кога ќе постојат соодветни услови.

Серија експлозии во Одеса

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Видео: Приведен дилер од Скопје, погледнете што е пронајдено по хаубата на возилото

Следно

Вечерва во Лас Вегас ќе се одржи 64-тото доделување на Греми наградите: Ова се фаворитите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian