Близу 2.000 активни случаи, ова е деталната статистика на заразени во сите македонски градови

1 min read

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа.

Досега во земјата се направени вкупно 1.969.035 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.670, бројот на оздравени пациенти е 295.457, на починати е 9.228, а бројот на активни случаи изнесува 1.985

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 143896, Активни 1069
Куманово 16570, Активни 45
Битола 14875, Активни 204
Прилеп 14025, Активни 115
Тетово 13422, Активни 36
Кавадарци 10523, Активни 85
Велес 9691, Активни 36
Гостивар 9539, Активни 16
Охрид 8762, Активни 96
Струмица 8009, Активни 26
Штип 7978, Активни 19
Кичево 5573, Активни 47
Кочани 5057, Активни 20
Струга 4701, Активни 20
Гевгелија 4376, Активни 19
Неготино 3660, Активни 10
Ресен 2685, Активни 18
Свети Николе 2617, Активни 4
Радовиш 2516, Активни 12
Крива Паланка 2407, Активни 4
Делчево 1953, Активни 32
Дебар 1671, Активни 10
Берово 1638, Активни 2
Валандово 1477, Активни 4
Виница 1383, Активни 10
Пробиштип 1263, Активни 3
Богданци 1019, Активни 4
Кратово 962, Активни 4
Крушево 923, Активни 10
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 485, Активни 0
Дојран 343, Активни 1

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: И жените имаат „жолта минута“, масовна тепачка на фудбалерки во Турција

Следно

Неколку природни состојки кои помагаат во заздравување на лузни: Ќе бидете воодушевени!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian