По среќната вест за ламата, ЗОО Скопје нè израдува и со новородено лемурче

1 min read

Од Зоолошка градина Скопје денеска соопштија дека имаат принова, денеска се родило лемурче, а вчера лама.

– Прстеноопашестите лемури од Мадагаскар се загрозен вид и ретко се множат во зоолошките градини, но во Скопје имаме благослов секоја година да ни се раѓаат по неколку лемурчиња.  Да ни е живо и здраво бебето, напишаа од Зоолошка градина Скопје на нивниот фејсбук-профил.

skopjeinfo.mk

Претходно

Трипуновски: Интервентен фонд ќе немаше ако не беа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ!

Следно

ВИДЕО | Шармантен ентериер: Нина Бадриќ покажа дел од својата куќа на островот Хвар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian