Еспаргаро за прва пол позиција во историјата на „Априлија“

1 min read

Возачот на „Априлија“, Алеш Еспаргаро ја освои пол позицијата пред Големата награда на Аргентина, трета трка оваа сезона во Мото ГП шампионатот.

Шпанецот на тој начин испиша нова страница донесувајќи му ја првата пол позиција во историјата на тимот.

Тој имаше најбрз круг во квалификациите со време од 01:37,688 мин. на патеката „Термас де Рио Ондо“.

За Еспаргаро ова е трет триумф во квалификациите во кариерата во рамките од „кралската класа“.

Од второто место ќе стартува Хорхе Мартин, возачот на „Прамак Дукати“, а од третата позиција членот на „ВР46“, Лука Марини.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

НОВИ АУДИО СНИМКИ | Камчев му реферира на Груевски за сведочењето за „Плацевите на Водно“: Мафија бре шефе!?

Следно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Променливо облачно со локален дожд и југозападен ветер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian