Аријана Гранде основаше фондација која ќе им помага на трансродови лица

1 min read

Пејачката Аријана Гранде извести дека покренала фондација која ќе се занимава со помагање на млади трансродови лица. Во својата објава на Инстаграм, пејачката вели дека фондацијата се вика „За заштита и одбрана на трансородови млади лица“ и ја основала во соработка со платформата Pledge.

Гранде ги повика своите следбеници да ѝ помогнат со донирање средства и рече дека „во моментов има над стотина неплатени, срамотни судски трошоци во процесите кои се обидуваат на младите трансродови лица да им ги ускратат нивните права“.

Исто така, ги повика и организациите кои се занимаваат со правата на трансродови лица да се информираат за фондацијата и да го пренесат гласот кон другите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пиши-бриши: Променети графиконите за верската припадност во пописот, некои се и избришани

Следно

ВИДЕО: Сензација на „Стемфорд Бриџ“, понижен шампионот на Европа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian