Со коронавирус се заразени 919 скопјани, а само еден македонски град е ковид слободен – ова е денешната статистика за активни случаи

1 min read

Досега во Македонија се направени вкупно 1.964.475 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.178, бројот на оздравени пациенти е 295.237, на починати е 9.226, а бројот на активни случаи изнесува 1.715

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143617, Активни 919

Куманово 16558, Активни 41

Битола 14826, Активни 178

Прилеп 13999, Активни 97

Тетово 13419, Активни 33

Кавадарци 10508, Активни 87

Велес 9683, Активни 31

Гостивар 9531, Активни 12

Охрид 8735, Активни 70

Струмица 7998, Активни 16

Штип 7972, Активни 15

Кичево 5566, Активни 42

Кочани 5054, Активни 20

Струга 4695, Активни 14

Гевгелија 4368, Активни 16

Неготино 3658, Активни 9

Ресен 2678, Активни 16

Свети Николе 2615, Активни 2

Радовиш 2516, Активни 12

Крива Паланка 2407, Активни 4

Делчево 1949, Активни 31

Дебар 1671, Активни 12

Берово 1637, Активни 3

Валандово 1476, Активни 3

Виница 1379, Активни 7

Пробиштип 1263, Активни 3

Богданци 1018, Активни 5

Кратово 961, Активни 3

Крушево 922, Активни 9

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 1

kurir.mk

Претходно

Ковид во 24 часа: 201 нов случај, петмина починати

Следно

„Апри ли ли“ шаренило и смеа во центарот на Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian