На просторот планиран за станбени згради во Аеродром, ќе никне нов парк

1 min read

Општина Аеродром ќе добие нов парк од 5.700 квадратни метри во Реонски центар Аеродром, значаен придонес во неговата изведба и уредување ќе биде обезбеден од страна на Шведска, а ќе го спроведе канцеларијата на УНДП, информираа вчера од општина Аеродром. 

-Шведска претставува најголем билатерален донатор меѓу ЕУ-земјите во нашата држава. Во посета на Аеродром вчера беше шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон, која заедно со градоначалникот Тимчо Муцунски направија прошетка низ општината и обиколка на локацијата на која ќе биде поставен овој парк. Градоначалникот Муцунски на амбасадорката ѝ презентираше некои од врвните приоритети за развој на општината во наредниот период, меѓу кои највисоко место зазема и заложбата за чиста и здрава животна средина, посочија од Град Скопје. 

Предвидениот парк се наоѓа на локација на која до неодамна беа предвидени градежни маркици за изградба на станбени објекти, а по иницијатива на градоначалникот беа пренаменети во парк кој ќе зафаќа површина од 5.700м2.

skopjeinfo.mk

Претходно

Почнува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

Следно

Рударска несреќа во Србија: Во експлозија во јама загинаа 8, а спасени се 58 рудари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian