Хакерски напади врз сајтот на новинската агенција Бета

1 min read

Српската новинска агенција Бета објави дека од утрово е мета на хакерски напади.

– Станува збор за таканаречени ДДоС напади, кои ја блокираат пристапната врска на нападнатиот сервер до таа мера што станува недостапна за корисниците. Хакерските напади се извршени од така наречениот „облак” (cloud), поради што не може да се утврди дали доаѓаат од Србија или од странство, објави Бета.

Агенцијата наведува дека тимот за техничка поддршка интензивно работи на отстранување на последиците.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Општина Кисела Вода договори соработка со турската фондација “Маариф”

Следно

Организаторите на „Златна малина“ ја поништија наградата на Брус Вилис: Не е соодветно

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian