Гоца Тржан донела одлука: Сака да посвои дете, бара совет од колегата

2 mins read

Српската пејачка Гоца Тржан и нејзиниот сопруг Раша Новаковиќ, по неуспешните вештачки оплодувања (ин витро) донеле одлука да посвојат дете, пишуваат српските медиуми.

– Гоца беше многу тажна кога доби негативен резултат, меѓутоа, не се откажува, таа е голем борец и не сака да „падне“, а најголема поддршка има од сопругот Раша. Иако по петти пат се подложија на вештачко зачнување, веројатно ќе се обидат повторно за некое време. Меѓутоа, разговараа и решија доколку наскоро не успеат како родители, да започнат со процесот на посвојување. Разговарале со Сергеј Ќетковиќ, кој посвои две девојчиња и тој им објаснил се за постапката. Бидејќи веќе ја има ќерката Лена, Гоца би сакала да посвои момче – вели извор за „Стар“.

За одлуката да посвојат дете неодамна за српските медиуми зборувала и пејачката.

Гоца открила дека таа и Раша немаат можност да посвојат новороденче. Според српскиот закон, 48-годишна жена не може да посвои штотуку родено бебе, бидејќи разликата помеѓу посвоителот и посвоеникот не смее да биде поголема од 45 години.

– Процедурата околу посвојување деца е морничава бидејќи мора да се исполнат различни барања, а има и одредени ограничувања. Мора две-три години да собираш хартии и да се малтретираш со глупости. Разговарав со Сергеј Ќетковиќ, кој ги посвои своите ќерки и кој ќе се обиде да направи нешто за да ги забрза тие процедури. Бидејќи не можеме да посвоиме бебе, јас и Раша се договоривме да избереме дете на кое финансиски ќе му помогаме – открива Тржан за „Глорија“.

ФОТО | Гоца Тржан и нејзиниот сопруг ја слават љубовта како на почетокот: „Само со тебе се чувствувам слободна, те љубам засекогаш“

ВИДЕО + ФОТО: Гоца Тржан и Раша кажаа „ДА“ пред Бога

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Фон дер Лајен следниот петок во посета на Софија

Следно

Бејл на лето може да пресели во Серија А и да игра за екс европски шампион

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian