ВИДЕО: Мексико и САД учесници на СП, Костарика ќе игра во баражот

1 min read

После Канада, пласман на Светското првенство во Катар од КОНКАКАФ зоната обезбедија уште репрезентациите на Мексико и САД.

САД загуби на гостувањето кај Костарика со 2:0, но тоа не беше доволно за домаќините да бидат пред Американците во генералниот пласман, па последната шанса за учество на Мундијалот ќе ја имаат во баражот.

А таму избраниците на селекторот Луис Фернандо Суарез ќе ги одмерат силите против Нов Зеланд.

Мексиканците се скоро редовни учесници на Светските првенства, им беше доволен и бод против Ел Салвадор, но уште во првите 45 минути дојде до победата (2:0) над Ел Салвадор со головите на Антуна и Хименез.

КОНКАКАФ зона, квалификации за СП 2022 Катар

Резултати –

Костарика – САД 2:0
Јамајка – Хондурас 2:1
Мексико – Ел Салвадор 2:0
Панама – Канада 1:0

Конечна табела:

1. Канада 28 бодови
2. Мексико 28
3. САД 25

4. Костарика 25

5. Панама 21
6. Јамајка 11
7. Ел Салвадор 10
8. Хондурас 4

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ограбен домот на Дејвид и Викторија Бекам: Крадци влегле додека парот бил во куќата

Следно

ВИДЕО | Со Законот за обесштетување на жртви од трговија со луѓе, жртвата ќе добие сатисфакција од државата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian