Ристески: Во време на 4 кризи, власта ги троши народните пари како во изреката „Село гори, баба се чешла“

1 min read

Денес гледаме како преку овој финансиски план на Регулаторната комисија за енергетика, власта располага и ги троши народните пари, парите на граѓаните. Ова е „Селото гори, бабата се чешла“. Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика ни доставува финансиски план, во енергетска криза, од 4 кризи кои ги имаме во државата 2 се од неговиот сектор, енергетска и топлинска криза, а доставува план со кој ќе си се луксузира колку сака и како сака, истакна од Собранието пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески.

Тој на пратениците од власта им порача дека треба конечно да се стави крај на ваквото однесување на претседателите и комисиите кои се однесуваат неодговорно со народните пари.

-Овој извештај, откако постои РКЕ е со највисок износ на расходи. Скоро 92 милиони денари, што е зголемување за 15,86% во однос на претходната година, а дури цели 10 милиони денари повеќе од работата на претходниот состав на Регулаторна, истакна тој.

Целиот говор на Ристески на оваа тема, слушнете го во продолжение:

kurir.mk

Претходно

МЗТ Скопје со одлична трета четвртина за победа над ТФТ

Следно

Кустурица во одбрана на Путин и агресијата: Војната во Украина е војна против православјето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian