МЗТ Скопје со одлична трета четвртина за победа над ТФТ

1 min read

Делумен реванш за неуспехот во финалето од Купот на Македонија остварија играчите на МЗТ Скопје Аеродром во вечерашниот меч на домашен терен против ТФТ (93:87), во кој дојдоа до осмата по ред победа во Првата лига и го продолжија притисокот врз Пелистер во трката за првото место.

„Штрковите“ го обезбедија триумфот во второто полувреме, во кое прво во третата четвртина со серија 17:3 дојдоа до убедливи 72:58, за на стартот на последниот период да зголемат и на „плус 18“ (81:63), со што целосно го откажаа противникот од надежта за освојување на бодовите во Аеродром.

Браќата Војдан и Дамјан Стојановски одиграа одличен меч со 21 (пет тројки) односно 17 поени, а фантастичен беше и Немања Милошевиќ со „дабл-дабл“ ефект со 18 поени и 15 скока.

На ниво на задачата беше и Кристијан Николов со 16 поени и шест асистенции, додека Роберт Рикиќ дополни со 11 поени и седум скока. На спротивната страна Ландриус Хортон запиша 23 поени, а Џермејн Бишоп имаше 16 поени и пет асистенции.

Ова беше последен меч од 20 прволигашко коло по кое МЗТ е втор со скор 17-3, односно со една победа помалку во однос на лидерот од Битола. На две кола пред крајот на регуларниот дел, ТФТ сè уште не ја завери суперлигашката виза. Останува на скор од 12 победи, сега и осум порази, колку што имаат Гостивар и Еуро Никел 2005, на делба на четвртото место.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Во топ форма до лето: Еве како Наташа Беквалац вежба со ќерките

Следно

Ристески: Во време на 4 кризи, власта ги троши народните пари како во изреката „Село гори, баба се чешла“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian