Хоџа: Процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички

1 min read

Заменик-претседателот на Движењето Беса, Аријанит Хоџа вели дека објавувањето на резултатите од Пописот во Северна Македонија отвара дебата за која се бара подлабока анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја одржат ексклузивноста и нетранспаретноста го презедоа целиот товар на еден историски процес, кој, како што вели, за жал отвара многу дилеми и нејасноти.

– Движењето БЕСА уште еднаш го потврдува својот политички став дека процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички, а колективните законски уставни права на едничките заедници, во случајот на Албанците, треба да произлегуват од бројот на жители кои се државјани на државата, а не по бројот на резидентни на државата, изјави Хоџа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЛШ: Вардар денеска ќе го игра првиот меч од осминафиналето против Веспрем

Следно

ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ: Ова е најновата прогноза на УХМР до среда (ФОТО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian