ФОТО | Историјата на бурната изградба на Ајфеловата кула

3 mins read

На 31 март 1889 година, Ајфеловата кула била инаугурирана по две години и два месеци изградба. Тогаш највисоката зграда во светот морала да биде водечки споменик на Светскиот саем во Париз во 1889 година, на кој тема била Француската револуција.

Кулата требало да го слави напредокот на науката и технологијата во Франција од 1789 година, но нејзината изградба покренала неколку дебати, особено од француски уметници и интелектуалци кои објавувале написи и памфлети против оваа „Вавилонска кула“.

ајфелова кула
Ајфелова кула / Фото: Викимедија

Прво привремена, а потоа загрозена со уништување, Ајфеловата кула сепак била непосреден успех кога била отворена за Светскиот саем во 1889 година. Споменик кој и покрај контроверзиите успеа, во денешно време да стане најпознатиот споменик во светот.

Дизајнот на Ајфеловата кула е изведен од Морис Коехлин и Емил Нугие, двајца инженери кои работеле за компанијата „Eiffel Institutions“. Првично скептичен, Густав Ајфел ги купил правата на патентот на двајцата инженери и ги претставил своите планови во 1885 година.

Споменик како симбол на современиот инженеринг и индустриски напредок во текот на 19 век

Густав Ајфел / Фото: Викимедија

Во 1886 година, Густав Ајфел завршил на третото место на натпреварот и потпишал договор со владата што му дозволувал да ја изгради својата кула.

Договорот потпишан на 8 јули 1887 година предвидувал дека од 1 јануари 1890 година Густав Ајфел може слободно да ужива во комерцијалната експлоатација на кулата во период од дваесет години, по што Градот Париз ќе биде сопственик и ќе ја уништи.

Работата на темелите започнала на 28 јануари 1887 година со повеќе од 300 работници

Ајфелова кула / Фото: Викимедија

Наскоро, многу луѓе почнале да се сомневаат во естетиката и корисноста на оваа кула, а весниците ја критикувале исправноста на проектот велејќи дека таков висок споменик не е можно да се изгради. Дури и жителите на „Champ de Mars“ се собрале да покренат тужба против државата.

Но, најважниот момент на оваа критика било отвореното писмо против Ајфеловата кула, објавено во весникот „Le Temps“ на 14 февруари 1887 година и потпишано од уметници како Жорис-Карл Уисманс, Ги де Мопасан, Александар Дима и Шарл Гарние.

Инаугурација

Во март 1898 година, структурата била речиси завршена, а на 31 март, Густав Ајфел го инаугурирал споменикот водејќи група владини претставници и членови на новините до врвот на кулата. На отворањето на Светскиот саем, лифтовите сè уште не работеле, што не ги спречило секојдневните 30.000 посетители да се искачат по 1.710 скалила.

Неочекуван успех

Кога градот Париз станал сопственик на кулата по 20-годишната концесија, кулата требало да биде уништена. Поради нејзиниот успех во јавноста, но и нејзината единствена структура и висина што дозволувала научни експерименти, уништувањето било одложено.

Таа брзо станала симбол на Париз и Франција, а нејзините критичари ќе го препознаат иновативниот карактер на кулата, а и денес Ајфеловата кула е најпосетуваниот споменик во светот.

Фото: Ludovic MARIN / AFP / Profimedia

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вработени во МВР се обиделе да продаваат од нафтата наменета за службени потреби

Следно

Официјално: Од следната сезона пет замени и во Премиер лигата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian