Македонци 54,21 %, Албанци 29,52 %: Ова се резултатите од Пописот 2021

1 min read

Од вкупниот број попишани граѓани, резидентни и нерезидентни, Македонци се 54,21 %, Албанци, 29,52 %, 3,98 % Турци, Бошњаци, Роми 2,97 како и други, ова се резултатите од Пописот на населението и домаќиствата спроведен во текот на минатата година во Северна Македонија. Како што објави директорот на ДЗС, Апостол Симовски во земјава вкупниот број на населението изнесува 1.836.713 милиони жители.

Симовски рече дека успешно и професионално е завршен процесот на попишување на населението домаќиствата и становите.

– Успешен и професионален завршен Попис во 2021 година. Податоците ги објавуваме во предвидениот 6 месечен период, нагласи Симовски.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Нигеријците збеснаа по неуспехот: Навивачи влетаа на теренот, играчите на Гана едвај спасија жива глава

Следно

Комисијата за заразни болести предлага и средношколците да не носат маски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian